Síra je jeden z významných makroprvků ve výživě koní. Nachází se ve všech tkáních organismu, nejčastěji jako součást sirných aminokyselin (cystein, methionin), je obsažena v některých hormonech (např. insulinu)), je složkou I některých vitamínů (B – thiamin, H – biotin) a dalších funkčích sloučenin (heparin, chondroitin či glukosamin sulfát aj.). Síra hraje jednu z klíčových rolí při tvorbě bezmála všech bílkovin a enzymů v těle.

Za normálních okolností nedochází u zdravého koně k nebezpečnému nadbytku nebo nedostatku síry, protože kůň získává síru z běžného objemového krmiva (seno, tráva). Pokud ale kůň trpí potížemi např. s kopyty, kůží, srstí či je z nějakého důvodu (např. alergie) na omezující dietě, je vhodné síru v krmné dávce doplnit.

Jedna z důležitých a viditelných rolí síry v organismu koně je totiž právě stavba tkáně kopyta - síra zajišťuje její pevnost a pružnost. Zároveň je její dostatek “spoluzodpovědný” za kvalitu srsti, rychlost regenerace lézí, ekzémů a jiných kožních potíží. Ideální je dodat síru při řešení těchto potíží již ve formě dobře využitelného, esenciálního methioninu, který je důležitý sám o sobě a navíc z něj vzniká cystein, který je důležitý pro stavbu keratinu. Keratin má vláknitou strukturu zpevněnou právě pomocí sirných (disulfidových) můstků.

Dobře využitelný methionin je obsažen v několika produktech Stifel, namátkově např. v produktu Stiefel Křemelina, která je osvědčeným přípravkem pro řešení kožních potíží a podporu línání. V případech kožních problémů a nekvalitní srsti lze take úspěšně krmit Stiefel Biotin, kde je síra obsažena kromě methioninu i ve formě biotinu. Stiefel Biotin důrazně doporučujeme při potížích s kvalitou a růstem kopytní rohoviny, po úrazech kopyta, kopytních abscesech, laminitidě aj. Potřebujete-li dodat hříbatům, mladým koním či koním v tréninku pro stavbu kostí a svalů i další esenciální aminokyseliny, pak je vhodné podat Stiefel Elomin. V neposlední řadě také nezapomínejme na methylsulfonylmethan, dostupný v 99,99% ultračistém Stiefel MSM.

Fotka uživatele Stiefel - Vše dobré pro koně.